راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۶۴۹۱     تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۴
اخترشناسان در حال ساخت تلسكوپهايي مجازي به وسعت كل سياره زمين هستند تا بتوانند از سياهچاله مركزي كهكشان راه شيري براي اولين بار عكاسي كنند.

به گفته "ديميتريوس سالتيس" محقق دانشگاه آريزونا در رصدخانه استوارد آريزونا مي گويد تا چند سال پيش اين پروژه تنها طرحي در حد يك تخيل بود اما اكنون در حال به واقعيت پيوستن است و از اين رو همه درباره آن بسيار هيجان زده هستند.
سالتيس و همكارانش در حال دعوت كردن محققان از سرتاسر جهان هستند تا در كنفرانسي كه با موضوع تركيب 50 راديو تلسكوپ در گوشه و كنار جهان برگزار مي شود شركت كنند، قرار است اين تلسكوپها از تايوان و هلند تا قطب جنوب با يكديگر تركيب شده و به يك ابزار رصد بزرگ به نام "EHT" تبديل شوند.
رصدهاي اين تلسكوپ با كمك راديوتلسكوپهايي انجام مي گيرند كه نسبت به طول موجهايي در مقياس ميليمتري نيز حساس هستند زيرا اين بهترين طيف براي ديدن پديده هاي فضايي از ميان غبارها و آشفتگي هاي كيهاني در مركز كهكشان راه شيري است.
با تركيب رصدهاي راديويي كه توسط آنتنهاي راديويي در گوشه و كنار جهان به دست آمده اند اخترشناسان مي توانند تصويري بي نظير را از منطقه مياني كهكشان راه شيري به دست آورند. محققان انتظار دارند با كمك اين تلسكوپ تركيبي بتوانند جرياني از مواد را در حال بلعيده شدن توسط سياهچاله مركز كهكشان در زمان واقعي ببينند تا از چگونگي روند تغذيه سياهچاله آگاه شوند.
سياهچاله كهكشان راه شيري جرمي 4 ميليون برابر خورشيد دارد و با وجود اينكه اخترشناسان موقعيت آن را به واسطه تاثيرات گرانشي تعيين كرده اند، هرگز نتوانسته اند آن را به صورت مستقيم ببينند. سياهچاله چيزي بيشتر از يك لكه سياه نيست كه توسط گردابهايي از مواد درخشان احاطه شده است. ديدن افق رويداد اين سياهچاله به اندازه رصد يك پرتغال بر روي كره ماه دشوار خواهد بود اما اخترشناسان باور دارند با كمك اين تلسكوپ تركيبي مي توانند چنين آرزوي ديرينه اي را برآورده سازند.
اكنون قرار است تعداد تلسكوپهاي موجود در اين پروژه افزوده شود و تلسكوپهايي از قبيل ALMA در شيلي نيز به پروژه بپيوندد. به گفته محققان رصد شكل درخشاني كه سايه سياهچاله را نمايش دهد مي تواند براي نظريه نسبيت عمومي آزموني بي سابقه باشد. بر اساس گزارش ام اس ان بي سي، در صورتي كه اين الگو يا شكل دايره اي باشد مطابق با پيش بيني هاي انيشتين خواهد بود اما در صورتي كه اين الگو بيضي شكل باشد نشانه اي از ناقص بودن نظريه نسبيت عمومي خواهد بود.

 مهر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد