معرفی پایگاه خبری فناوری های پیشرفته ایران (هیتنا)

 در عصر حاضر که علم و فناوری با سرعت حیرت انگیزی در حال پیشرفت است، آگاهی از این پیشرفت ها، بهبود زندگی جوامع و دستیابی به ایده آل ها را ممکن می سازد. از این رو توسعه روزافزون کشورمان در زمینه فناوری های پیشرفته، نه تنها در ارتقای سطح کیفی جامعه مؤثر است، بلکه نقش تعیین کننده ای برای برنامه ریزی ها در زمینه پیشبرد اهداف علمی و رسیدن به سطوح عالی رقابتیِ هم راستا با جهان امروز را به همراه دارد.
 از این رو، پایگاه خبری فناوری های پیشرفته ایران (هیتنا)، با هدف رصد فناوری های روز دنیا و همچنین تحلیل، بررسی و نقد وضعیت فناوری در ایران و جهان و به منظور اطلاع رسانی در حوزه های مختلف فناوری های پیشرفته، فعالیت خود را از سال 89 آغاز نموده است. این رسانه با تلاش نیروهای جوان، مستعد و توانمند در زمینه های مختلف کارشناسی و مشاوره و خبرنگاری در حوزه فناوری های پیشرفته و در قالب 9 سرویس به انتشار اخبار دقیق و معتبر دستاوردهای فناورانه ی دانشمندان داخلی و خارجی، به دور از مسائل و حواشی غیر علمی پرداخته و با رصد پیشرفت های علمی، تولیدات و ابداعات فناورانه ی جدید در حوزه های مختلفِ فناوری های پیشرفته ی متناسب با نیازهای روز کشور، گامی مؤثر را در جهت افزایش سطح آگاهی عمومی و به روز رسانی آن در جامعه، به فراخور نیاز هر فرد یا سازمان برداشته است.
 
هیتنا در مسیر رسیدن به اهداف خود توجه ویژه ای به مخاطبین خاص و آگاهان در حوزه های مختلف فناوری دارد. بدین منظور اصلی ترین اهداف این پایگاه در موارد زیر خلاصه می گردد:
• رصد آخرین پیشرفت های ایران و جهان
• معرفی فناوری های نوین مفید برای کشور و تبیین کاربردهای آنها
• تحلیل وضعیت و توانمندی های کشور در حوزه فناوری و نقد ساختار و سیاست های پژوهشی کشور
• بررسی و تحلیل توسعه فناوری های پیشرفته در جهان
   
و مطالب تهیه شده در این پایگاه در قالب سرویس های زیر انتشار می یابد:
1. فناوری اطلاعات و ارتباطات: فناوری های مرتبط با این بخش نقش بسیار بزرگی در دنیای امروز بازی می کند و سریعترین پیشرفت های دنیای فناوری نیز در این حوزه صورت می گیرد. زندگی انسان ها در عصر حاضر پیوند عمیقی با فناوری اطلاعات و ارتباطات خورده است، از این روست که آگاهی از جریان پر شتاب وقایع در این عرصه اهمیت این موضوع را برجسته تر می نمایاند.

 
2. هوافضا: فناوری های مربوط به هوافضا همواره به عنوان لبه علم در عصر خود مطرح بوده اند. پرواز در آسمان و سفر به فضاهای دوردست نیاز به فناوری های بسیار پیشرفته ای دارد که عمدتاً پس از استفاده در صنعت هوافضا این فناوری ها به حوزه های دیگر نیز راه یافته و به توسعه آنها کمک می کند. آخرین اخبار ماهواره ها و صنعت هوانوردی در این بخش مورد توجه قرار گرفته و کارشناسان هیتنا در این بخش، به صورت مستمر و به روز با رصد تحولات این حوزه و ارائه مقالات و تحلیل ها تلاش دارند تا علاقمندان را در جریان وقایع هوافضایی قرار دهند.

3. انرژی های نو: امروزه مسئله انرژی و گرمایش زمین از بزرگترین مسائل پیش روی جهانیان است و دولت ها با صرف هزینه های کلان در تلاشند تا با مهار انرژی های تجدیدپذیر با کمک پیشرفته ترین فناوری های موجود در آزمایشـگاه ها به حل این مسائل بپردازند. شاید به جرات بتوان گفت این بخش یکی از پرشتاب ترین بخش ها در حوزه تحقیقات و فناوری می باشد. هیتنا نیز به فراخور توان خویش در صـدد است با ارائه اخبـار و تحلیل های به روز، ضمن جلب توجه تصمیم گیرندگان و مسئولین به لزوم سرمایه گزاری هر چه بیشتر در توسعه انرژی های نو، علاقمندان را در جریان آخرین اخبار علمی این حوزه قرار دهد.

4. الکترونیک و صنعت هوشمند: در زندگی امروز فاصله جهان رباتیک و هوش مصنوعی با دنیای داستان های علمی تخیلی به حدی کاهش یافته که به زحمت می توان چیزی را در تخیلات داستان نویسان پیدا کرد که محققان به آن فکر نکرده باشند. حتی در برخی موارد واقعیت از تخیل پیش می افتد. هیتنا در صدد است که با انتشار جدیدترین اخبار حوزه رباتیک، الکترونیک و هوش مصنوعی به علاقمندان آگاهی برساند.

5. نانو و مواد پیشرفته: فناوری نانو تحولی عظیم در جهان امروز به شمار می رود که تمام حوزه های فناوری و به خصوص علـم مواد را تحت تاثیر خود قـرار داده است. همچنین مواد جـدید و هوشمند با قابلیت هـای حیرت انگیز هر روزه از آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی سربر می آورند و به سرعت کاربردهای خود را گسترش می دهند. اهمیت این فناوری ها به اندازه ای است که محققین داخلی به سرعت باید از آخرین تحولات آن آگاه شوند و این کاری است که هیتنا در صدد انجام آن است.

6. فناوری های زیستی: فاصله زندگی تا مرگ گاهی به اندازه یک فناوری است. دنیای پزشکی و فناوری های زیستی مربوط به آن روزانه دستخوش تحولات بزرگی می شود. این تحولات معمولا بر زندگی میلیون ها انسان نیازمند تاثیر می گذارد. بیماری های صعب العلاج به مدد این فناوری درمان می شود. همچنین، ابداع اعضا مصنوعی جدید موجب می شود تا بیماران از رنج نقص عضو رهایی یابند. تشخیص بیماری ها نیز امروزه با توسعه این فناوری پیشرفت های بسیاری کرده است. هیتنا با آرزوی افزایش امید به زندگی و شوق تحقیق به اطلاع رسانی در خصوص این فناوری ها، می پردازد.

7. خودرو: حمل و نقل سریع، ایمن، ارزان و پاک یکی از ستون هایی است که خیمه دهکده جهانی بدان برپاست و خودرو عمومی ترین فناوری در این عرصه است. پیشرفت های فناورانه در این بخش به طور مستقیم زندگی انسان های بیشماری را تحت تاثیر قرار می دهد و فناوری های جدید برندگان این صنعت بزرگ را مشخص می کند. آنان که فناوری خودروهای تولیدی خود را سریعتر پیشرفت دهند رقیبان را زودتر از میدان به در می کنند. علاوه بر این برخی از فناوری های نوظهور در این عرصه نیازمند توجه دولت ها و وضع قوانین جدید است. بنابر این هیتنا لازم می داند تا در این خصوص نیز آگاهی های به روز را فراهم کند.

8. مدیریت فناوری: روابط و تصمیم گیری های شرکت های فناور همواره یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر توسعه دانش و فناوری در جهان بوده. این شرکت ها هستند که عمده بودجه های تحقیقاتی را بر اساس نیازهای خود جهت می دهند؛ بنابراین باید از رخدادهای پیش آمده برای آنها آگاه بود تا بتوان جهت گیری فناوری را در آینده پیش بینی کرد. همچنین دولت ها ونهادها با سیاست های خود تاثیر به سزایی بر این عرصه می گذارند. بدین ترتیب هیتنا با انعکاس اخبار این حوزه، آنچه را که تصمیم سازان برای آینده فناوری و کاربردهای آن در نظر دارند را برای علاقمندان آشکار می کند.

9. سایر فناوری ها: آنچه از فناوری ها در عرصه دیگر فناوری ها ظاهر می شود، گاهی چنان پیشرفته است که آگاهی از آنها برای اهل دانش بسیار جذاب و آموزنده خواهد بود. بنابراین بخشی در هیتنا برای پرداختن به اینگونه فناوری ها، از قبیل فناوری های نظامی و غیره که در سایر بخش های هیتنا نمی گنجند، تدارک داده شده است.

صاحب امتیاز و مدیرمسئول: 
مهدی کامیار

آدرس دفتر مرکزی:
تهران- خیابان آزادی - خیابان خوش شمالی - پلاک 73 - واحد 3
 
تلفن: 
66912202