راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
گفتگو
لزوم حضور تمام‌عیار دولت در توسعه‌ی فناوری‌های راهبردی مواد پیشرفته در کشور
گفتگوی اختصاصی خبرنگار گروه مواد پیشرفته‌ی هیتنا با پروفسور شکریه
لزوم حضور تمام‌عیار دولت در توسعه‌ی فناوری‌های راهبردی مواد پیشرفته در کشور
با توجه به گستره‌ی حوزه‌ی نفوذ و اهمیت فزاینده‌ی فناوری‌های مواد پیشرفته و هم‌چنین، روند جهانی رو به رشد توجه به محصولات و فناوری‌های مربوطه و گسترش استفاده از آن‌ها، خبرنگار گروه مواد پیشرفته‌ی هیتنا در گفتگو با «پروفسور محمودمهرداد شکریه»، به بررسی برخی موضوعات مرتبط با وضعیت علوم و فناوری‌های مواد پیشرفته در کشور و به‌ویژه، در حوزه‌ تخصصی ایشان (کامپوزیت‌ها) پرداخته‌است.
گفتگو: چشم‏انداز آینده‌ی فناوری‌های انرژی و روشنایی
گفتگو: چشم‏انداز آینده‌ی فناوری‌های انرژی و روشنایی
این گفتگو با «دکتر دیوید فیمن» و «پروفسور نارندران»، از محققان برجسته‌ی حال حاضر در زمینه‌های انرژی و روشنایی انجام و طی آن، در رابطه با هیجان‌انگیزترین مواردی که این متخصصان انتظار دارند در زمینه‌ی تخصصی‌شان در سال‏های پیش‌رو به‌دست آید، سؤال شده‌است.
گزارش
کاربرد فناوری‌نانو در لوازم ورزشی ‏
کاربرد فناوری‌نانو در لوازم ورزشی ‏
فناوری‌نانو با دربرداشتن مزایای مختلف، باعث بهبود لوازم ورزشی، ایمن‌تر و راحت‌تر ‏شدن ورزشکاران می‌گردد. ‏
چشم‌انداز بازار جهانی فناوری‌نانو تا سال 2017‏
چشم‌انداز بازار جهانی فناوری‌نانو تا سال 2017‏
شرکت ریسرچ اند مارکت (‏Research and Markets‏) به تازگی گزارشی با عنوان ‏‏«چشم‌انداز بازار جهانی فناوری‌نانو تا سال 2017» ارائه کرده است.‏
گزارش‌های جدید شرکت ‏BCC‏ در حوزه فناوری‌نانو ‏
گزارش‌های جدید شرکت ‏BCC‏ در حوزه فناوری‌نانو ‏
شرکت ‏BCC‏ در گزارشی بازار نانوذرات را در ‏حوزه علوم زیستی و وضعیت نانوکامپوزیت‌ها، نانوکلی‌ها، نانولوله‌ها و نیز نانولوله‌های کربنی را بررسی کرده است.
مقاله: کاربرد نانوکامپوزیت‌ها در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی
مقاله: کاربرد نانوکامپوزیت‌ها در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی
بسته‌بندی مواد غذایی، از عمده‌ترین کاربردهای فناوری نانو در مبحث غذاست. فناوری نانو، امیدهای بسیاری برای دست‌یابی به بسته‌بندی مواد غذایی با قابلیت‌های ایمنی و نگهداری بیشتر و در نهایت، غذای سالم‌تر، ایجاد می‌کند.
مقاله: جوشکاري اصطکاکي اغتشاشي (FSW)
مقاله: جوشکاري اصطکاکي اغتشاشي (FSW)
در این مقاله، به معرفی روش جوشکاری اغتشاشی اصطکاکی، بیان کاربردها و مزایای آن، ذکر پارامترهای مهم در فرآیند آن و...، پرداخته شده‌است.
یادداشت
بررسی تاثیر غیرمستقیم نانولوله کربنی بر روی خواص نانوکامپوزیت
بررسی تاثیر غیرمستقیم نانولوله کربنی بر روی خواص نانوکامپوزیت
پژوهشگر دانشگاه تهران با استفاده از مدلسازی چندمقیاسی موفق به بررسی میزان تاثیر شکل غیرمسقتیم نانولوله کربنی بر خواص نانوکامپوزیت در مقیاس نهایی مادی شدند.
اسپری رنگ نیمه رسانا تولید شد
نانورنگ‌های آنتی استاتیک به‌عنوان نسل جدیدی از رنگ‌های نیمه رسانا، مبتنی‌بر فناوری نانو با کارایی بالایی تولید شد.
تصویربرداری از نانو ذرات طلا در سطح اتمی
محققان آمریکایی با همکاری همتایان فنلاندی خود موفق به تصویربرداری دقیق از ساختار نانوذرات طلا شدند. این گروه موفق به استخراج اطلاعاتی شدند که درک بنیادین آنها را از این نانو ذرات افزایش می‌دهد.
ماسک‌های تنفسی اصلاح شده با نانوالیاف به زودی وارد بازار می‌شوند
ماسک‌های تنفسی اصلاح شده با نانو الیاف برای جذب ریزگردها و عوامل بیماری‌زا با قدرت جذب ذرات زیر میکرون تا 99 درصد توسط محققان کشورمان طی چند روز آینده وارد بازار می‌شود.
برندگان نوبل شیمی 2014 معرفی شدند
صد و ششمین نوبل شیمی در سال 2014 میلادی به طور مشترک به" اریک بتزیگ" و "استفان دبلیو. هل" و "ویلیام ای مورنر" برای تولید میکروسکوپ فلورسنس فوق حساس تعلق گرفت.
پیش‌بینی مشخصات گرافن ناخالص شده با مدل ریاضی محقق ایرانی
محقق ایرانی با همکاری محققان کشور روسیه و آلمان، جهت تعیین مشخصات گرافن ناخالص شده مدلی ریاضی ارائه داده است که به کمک نتایج آن می‌توان خواص الکترونیکی گرافن ناخالص شده را پیش‌بینی و تعیین کرد.
ترکیب گرافن و لاستیک برای تولید حسگر پزشکی
محققان ایرلندی موفق شدند با ترکیب لاستیک و گرافن، حسگری برای رصد حرکات بدن نظیر ضربان قلب و تنفس بیماران تولید کنند. این حسگر بسیار ارزان بوده و پیچیدگی چندانی ندارد.
تولید نانومواد سرامیکی مستحکم و انعطاف پذیر
محققان در حال ثبت پتنتی برای ساخت داربستی هستند که قادر است فاکتورهای رشد استخوان را در مقادیر نانومتری رهاسازی کند. این داربست برای ترمیم بخش استخوانی آسیب‌دیده مناسب است.
حضور 8 شرکت در حوزه سلامت و بهداشت هفتمین جشنواره فناوری نانو
در هفتمین جشنواره فناوری نانو 8 شرکت نانو بسپار آیتک، نانوالوند آراد، کیفیت تولید تکاپو کیتوتک، زیست شیمی آزما رشد، زیست سپر انسانی شیوا، زیست ابزار پژوهان، کیمیا شیمی سهند ، اکسیر نانو سینا در حوزه سلامت و بهداشت حضور داشته و به ارائه محصولات خود می‌پردازند.
نانوفیلتر ضدجلبک با کارایی بالا در تصفیه آب
شرکت نانوسان (Nanosun)، یک شرکت نوپای انشعاب یافته از دانشگاه صنعتی نانیانگ، موفق به ساخت غشاء چندکاره فیلتراسیون آب شد. این غشاء جدید دو برابر غشاءهای فعلی عمر کرده و مقاومت بالایی در برابر آسیب‌دیدگی دارد. از ویژگی‌های دیگر این غشاء، آنتی‌باکتریال و ضدجلبک بودن آن است. این غشاء قادر است ده برابر سریع‌تر از غشاءهای معمولی آب را فیلتر کند.
ابداع فرمولی جدید برای تولید بتن دوست دار محیط زیست
محققان دانشگاه ام.آی.تی فرمول جدیدی برای تولید بتن ارایه کرده اند که تطابق بیشتری با معیارهای زیست محیطی دارد.
ساخت عایق‌های حرارتی سرامیکی چندلایه با نانوذرات
محققان پژوهشگاه مواد و انرژی در طرحی به بررسی اثر نانوذرات بر خواص مکانیکی و حرارتی سرامیک‌های مورد استفاده در عایق‌های حرارتی پرداختند. در این طرح اثر تعداد لایه‌های مورد استفاده نیز بررسی شده و مدلی ریاضی برای پیش‌بینی رفتار آن‌ها ارائه شده است.
ساخت پیل خورشیدی گرافنی با کارایی بالا
پژوهشگران از گرافن برای ساخت پیل خورشیدی کارا استفاده کردند. با اعمال میدان الکتریکی می‌توان سطح انرژی را در این پیل بهینه‌سازی کرده و کارایی پیل را بهبود داد.
تصاویر خبری
چند رسانه ای