راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۰۰۸۳     تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۹
محققان با بررسی و کشف سیستم عملکرد سنسور مولکولی TLR9، در تلاشند راه‌های جدیدی برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های عفونی سیستم ایمنی طراحی کنند.


هنگامی‌که سنسورهای مولکولی TLR9 اطلاعات ژنتیکی باکتریایی یا ویروسی، به صورت مشخص DNA آنها را، شناسایی کند از طریق سیگنال‌ اعلام خطر می‌کند. بلافاصله پس از آن سیستم ایمنی بدن روند مبارزه با عفونت را آغاز می‌کند. این مکانیزم محافظتی اولیه بسیار سریع است، زیرا بر شناسایی خواص ساختاری اساسی (در این مورد DNA باکتری یا ویروس) متمرکز است. اکنون محققان مرکز تحقیقات عفونی هلمهولتز نشان دادند که TLR9 نه تنها DNA آنها را به سرعت شناسایی می‌کند، بلکه درست در محل ویروس یا باکتری صبر می‌کند، برای اقدام آماده می‌شود و با آن روبرو می‌شود.

از طریق مکانیزم‌هایی از این دست است که زمان مفیدی قبل از فعال شدن سیستم ایمنی اکتسابی به دست می‌آوریم؛ ایمنی اکتسابی که شاخه موثرتر اما بسیار کندتری از سیستم ایمنی بدن است. محققان این مرکز به بررسی آنچه برای عملکرد TLR9 در انواع مختلف سلول‌های ایمنی الزامی است، پرداختند.

دانشمندان این تحقیق فکر می‌کنند که دیدگاه‌شان ممکن است بتواند برای اهداف درمانی مورد استفاده قرار گیرد. آنها می‌گویند: "علاوه بر وظیفه‌ی کلاسیک خود، TLR9 به صورت بالقوه می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌ها کمک کند. یک گزینه که در حال حاضر در مطالعات بالینی تحت بررسی است، اضافه کردن DNA به واکسن برای فعال کردن TLR9 و در نتیجه فعال کردن بیشتر سیستم ایمنی بدن است." در برخی موارد دیگر ممکن است این مولکول به اشتباه DNA خود بدن را به عنوان عامل بیماری شناسایی می‌کند که باعث بیماری‌های خودایمنی می‌شود. بنابراین منطقی خواهد بود اگر آن را غیرفعال کنیم. "به منظور بهره‌برداری از تمام ظرفیت این مولکول‌ها و مولکول‌های مشابه‌شان، ما به درک بهتر عملکرد TLR9 در سلول‌های ایمنی احتیاج داریم." محققان به طور ویژه علاقه‌مندند کشف کنند که چگونه مولکول از محل سکونتش در داخل سلولی که در آن تولید شده، به اندولیزوسام‌ها* می‌رسد. در داخل این حباب‌های کوچک است که TLR9 در نهایت با DNA باکتری‌ها و ویروس‌های مهاجم برخورد می‌کند.

برای ردیابی حرکت TLR9 در داخل سلول، محققان یک مدل از موش را پرورش دادند، که در آن موش یک نسخه نشان‌دار شده از پروتئین تولید می‌کند. با کمک میکروسکوپ، دانشمندان TLR9 را در داخل سلول‌های مختلف سیستم ایمنی جاسازی کردند، تا دریابند که این مولکول چگونه قادر به چنین واکنش سریعی است. قبل از یک عفونت باکتریایی یا ویروسی، سنسور به اندولیزوسام‌ها مهاجرت کرده و در آنجا منتظر مزاحمان بالقوه می‌نشیند. با توجه به این موقعیت TLR9، سلول، تشخیص سریع یک پاتوژن مشخص را تضمین می‌کند.

برای اینکه این روش به طور کامل عملیاتی شود، نخست باید بخشی از این پروتئین شکسته شود، که این کار توسط برش مولکولی انجام می‌شود؛ که محققین آن را هم طراحی کرده‌اند. هر دو عمل انتقال به اندولیزوسام و شکستن پروتئین به حضور یک پروتئین دوم به نام UNC93B1 بستگی دارد. محققین می‌گویند: "ما در نتیجه موفق به شناسایی تعدادی از اجزای مهمی شدیم که کلید اصلی قابلیت TLR9 در شناسایی مهاجمان باکتریایی و ویروسی و اعلام یک هشدار، است." با بررسی انتقال TLR9 در انواع مختلف سلول‌های ایمنی، محققان دریافتند که این فرایند در واقع از یک نوع سلول به نوع دیگر متفاوت است. "نتایج به دست آمده به ما کمک می‌کند تا بفهمیم TLR9 چگونه کار می‌کند. اگر ما بتوانیم از خواص مولکولی برای اهداف درمانی استفاده کنیم یافته‌های ما بسیار حائز اهمیت خواهند بود."

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد