راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۳۶۳۸     تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۸
طولانی ترین کابل ابررسانا با یک مایل طول، بر اساس فن آوری ابررسانایی در دمای بالا در آلمان به بهره برداری رسید که جایگزین کابل ولتاژ بالا با اتصال دو ترانسفورماتور برای حمل جریان الکتریکی بدون از دست دادن مواد در فواصل دور، خواهد شد.
تقریبا پس از سی سال که از کشف ابر رسانایی گرم (دمای بالا) توسط بدنورز و مولر فیزیکدانان آلمانی موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک می گذرد، وجود ابررسانایی در دمای محیط، یک رویای دست نیافتنی به نظر می آید اما پیشرفت هایی در این زمینه صورت گرفته است.
 پروژهAmpacity، طولانی ترین کابل ابررسانا بر اساس فن آوری ابر رسانایی گرم (دمای بالا) به تازگی در شهر اسن آلمان افتتاح شد. این پروژه از چند سال پیش، بوسیله مجتمع RWE، یکی از شرکت‌های بزرگ و فعال تأمین انرژی آلمان به همراه شرکت فناوری اطلاعات Nexans، تولید کننده کابل های مسی و فیبرنوری و موسسه کارلسروهه فناوری (KIT) راه اندازی شده بود. این کابل، جایگزین یک کابل ولتاژ بالای اتصال دهنده دو ترانسفورماتور، می باشد.شروع  پروژهAmpacity ، از ژانویه 2012 آغاز شد. شرکتRWE  و شرکای آن، برای جایگزینی مدرن‌ترین کابل فشارقوی ابررسانا به طول یک کیلومتر، از دو پست انتقال برق متصل شده در شهر روهر که بزرگترین منطقه صنعتی کشور آلمان است، شروع به کار کردند و کابل ابررسانا را در زیر زمین قرار دادند.این کابل به عنوان طولانی‌ترین کابل ابررسانای نصب شده در جهان بشمار می رود.موسسه کارلسروهه KIT))، آنالیز  مواد ابررسانا و عایق های مناسب را بر عهده داشت و شرکت Nexans، کابل سه فاز متحدالمرکز 10کیلوولتی به ظرفیت انتقال 40 مگاوات را با استفاده از ابررسانای سرامیکی تولید کرد. مطالعات شرکت Nexans نشان داد که کابل های ابررسانا، تنها راه معقول و منطقی برای جایگزین شدن کابل‌های فشار قوی شبکه های برقی شهری خواهد بود. استفاده از آنها منجر به بهره‌وری بیشتر و همچنین کاهش هزینه‌های عملیاتی و نگهداری می شود و به طور همزمان باعث صرفه جویی در استفاده از  منابع و زمین برای انتقال پست‌های برق می‌ باشد.
این پروژه، اولین ترکیب یک کابل ابررسانا با محدود کننده جریان خطای ابررسانا مقاومتی برای حفاظت در برابر اضافه بار است. این پروژه همچنین نوید بخش بازسازی شبکه‌های درون شهری می باشد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
نظرسنجی
به نظر شما مهمترین اولویت حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 93 چیست؟
افزایش پهنای باند اینترنت
کاهش هزینه های اینترنت
واگذاری پروانه نسل سوم به اپراتورها
انتقال خط اینترنت به مناطق محروم
راه اندازی شبکه ملی ارتباطات