راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۴۵۶۶     تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۳
پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت نوعی نانوماده مغناطیسی فلورسنت با کاربردهای پزشکی شدند.

حمیده رضوانی الانق، دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی و پژوهشگر طرح ساخت نانوترکیب مغناطیسی جدید گفت: در این طرح نانوکامپوزیت‌ ساخته شده خواص وعملکرد هر سه جزء تشکیل دهنده آن یعنی نانوذرات مغناطیسی، دندریمرها و رنگ فلورسنت را دارا است.

وی افزود: بخش مغناطیسی این ماده را نانوذرات اکسید آهن با سمیت کم و زیست تخریب پذیری بالا تشکیل میدهد که پایداری و زمان باقی ماندن طولانی در خون از یک طرف و امکان هدایت و تجمع در محل مورد نظر با کمک میدان مغناطیسی خارجی از طرف دیگر، آنها را جزو نانومواد هوشمند قرار می‌دهد.

رضوانی تصریح کرد: این نانو ماده با داشتن پوشش دندریمری و حفره و شاخه هایی که دارد امکان حمل دارو و مولکول های شیمیایی مورد نظر را به پژوهشگران می دهد و در نهایت مولکول های فلورسنت حساس به میزان اسیدیته محیط، جزء‌ سوم این ماده را تشکیل می‌دهند.

وی، تمایز بین بافت سالم و سرطانی را یکی از چالش های درمانی این بیماری ذکر کرد و گفت: نانوذرات ساخته شده دراین طرح با داشتن ماهیت دوگانه، با هر دو روش MRI و نورتابی (فلورسنس)، امکان تصویربرداری دقیق‌تری را در یک مرحله تزریق فراهم می کنند.

رضوانی افزود: چالش مهم دیگر در مدیریت سرطان، ناتوانی در مشاهده میکرومتاستاز یا انتشار اولیه سلول های بدخیم در داخل بدن است که می توان با کمک این نانوکامپوزیت ها و به روش تصویربرداری مولکولی اقدام به شناسایی آنها کرد.

وی گفت: علاوه بر کاربردهای پزشکی این نانوساختارها می توانند به عنوان کاتالیزوز برای کاربردهای صنعتی مانند حذف مواد سمی از آب های آلوده به کار روند.

براساس این گزارش، این نانوماده در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و بررسی های سلولی و اولیه از جهت سمی نبودن و کارکرد مورد انتظار در کاربردهای تشخیصی شامل تصویربرداری کانفوکال و MRI حکایت دارد.

هم چنین ارزیابی رهایش داروی ضد سرطان دوکسوروبیسین از این نانوکامپوزیت‌ها موفقیت آمیز بوده که در چنین شرایطی می توان از نانوماده مورد نظر به عنوان عامل تشخیصی-درمانی نام برد که نمونه تجاری خارجی آن به بازار عرضه نشده است.

پژوهشگران در مرحله بعد باید این ماده را در نمونه های حیوانی از جهت زیست سازگاری و عملکرد مورد مطالعه قرار دهند.

از نتایج حاصل از این پژوهش که در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده، تاکنون هشت مقاله علمی شامل دو مقاله آی اس آی تدوین شده است.

این طرح به راهنمایی دکتر محمد عترتی خسروشاهی، دکتر حمید کشوری و همکاری دکتر مریم تاج آبادی و دکتر شاهین بنکدار انجام شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد