راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۵۰۶۳     تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۱
حققان موفق به کشف ستاره دنباله داری شده اند که حاوی شکر و الکل است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دنباله‌ دار یک گلوله برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته‌ شده و تقریبا به اندازه یک شهر کوچک است. محققان بین المللی از کشف ستاره دنباله داری با نام  C/۲۰۱۴ Q۲ خبر داده اند که حاوی الکل و شکر است. این اولین باری است که ستاره دنباله داری با داشتن چنین ترکیبی کشف شده است.

محققان ستاره دنباله دار C/۲۰۱۴ Q۲ را از ۳۰ ژانویه سال جاری و هنگامی که به نزدیک ترین فاصله از خورشید رسیده بود، تحت نظر داشته اند. Nicolas Biver از تیم تحقیقات فرانسه در رابطه با این ستاره دنباله دار می گوید :« این دنباله دار حاوی مقادیر زیادی از اتانول و همینطور glycolaldehyde نوعی شکر ساده است.

محققان با استفاده از تلسکوپ رادیویی در رصدخانه Sierra Nevada Mountains اسپانیا به رصد و همینطور بررسی این دنباله دار پرداخته بودند. کشف مولکول های نام برده شده در حالی است که محققان تا پیش از این بر این باور بودند که اتانول یا گلیکول آلدئید تنها در اطراف ستاره های جوان یافت می شوند. اما کشف چنین مولکول هایی در یک دنباله دار باورهای گذشته را زیر سوال برده است.

دنباله دار Comet Lovejoy که معمولا با نام C/۲۰۱۴ Q۲ شناخته می شود، یکی از فعال ترین دنباله دارهای کشف شده از زمان کشف دنباله دار Hale-Bopp در سال ۱۹۹۷ میلادی است.

در این ستاره دنباله دار حدود ۲۱ مولکول کشف شده اند که تنها اتانول و گلیکول آلدئید جدید بوده اند و مولکول های دیگری مانند carbon monoxide و نیتروژن نیز وجود داشتند که در دنباله دارهای گذشته دیده شده بودند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد