راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۵۰۷۶     تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
این سلول خورشیدی جدید از نوعی ماده پلاستیکی ساخته شده که ضمن عبور دادن نور مرئی و جذب انرژی خورشیدی از خاصیت انعطاف پذیری نیز برخوردار است

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان آمریکا موفق به ابداع سلولهای خورشیدی شفاف شدند که قادر است ضمن عبور دادن نور مرئی از خود انرژی خورشیدی را در خود جذب نماید. به گزارش سایت دانشگاه میشیگان، دکتر «لونت» و تیم همکاران وی موفق شده‌اند این سلول جدید خورشیدی را با استفاده از مولکولهای کوچک ارگانیک بسازند که  قادر است برخی طول موجهای نامرئی نور خورشید را در خود جذب نماید.

 

به گفته دکتر لونت: « ما می‌توانیم این ماده را طوری تنظیم کنیم که تنها طول موج نور ماوراء بنفش و طول موجهای نوری نزدیک به فرو‌سرخ را در خود جذب کند.» با توجه به اینکه این سلول از ماده پلاستیکی ساخته شده لذا از خاصیت انعطاف پذیری نیز برخوردار است.

به گفته محققین دانشگاه میشیگان این اختراع در مرحله آزمایشگاهی بوده اما با توجه به تکنولوژی بکار رفته در آن با صرف مقداری  هزینه و افزایش کارآیی براحتی به تولید صنعتی خواهدرسید. بدین ترتیب می توان  با تجهیز پنجره ساختمانهای مرتفع  به  پنلهای ساحته شده از این سلولها، آنها را به منبع جدیدی از جذب انرژی خورشیدی  و تأمین برق مورد نیاز تبدیل کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد