راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۵۳۰۲     تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶
مدیرعامل توانیر با اشاره به امضای اولین قرارداد خرید و فروش برق بین بخش خصوصی جزئیات راه‌اندازی بازار خرده فروشی برق را تشریح کرد و گفت: انتقال برق بین خریداران و فروشندگان توسط توانیر انجام می شود.

 اولین قرارداد خرید و فروش برق بین تولید کننده و مصرف کننده بخش خصوصی در کشور امروز دوشنبه امضا شد تا با امضای این قرارداد به طور رسمی با راه افتادن بازار خرده فروشی، خرید و فروش برق در کشور آزاد شود.

آرش کردي در مراسم امضاي تفاهم‌ نامه دو جانبه فروش برق بین بخش خصوصی گفت: در این تفاهم ‌نامه دو شرکت خصوصی صنعت فولاد به‌عنوان خریدار و نيروگاه شهيد منتظري به عنوان فروشنده مطرح هستند و توانير ترانزيت برق، حدفاصل بين توليدکننده و مصرف کننده را عهده‌دار است؛ در صورت بروز مشکل در نیروگاه، برق مصرف کننده توسط توانیر تامين خواهد شد.

مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه براي انتقال برق از توليد کننده تا مصرف کننده، توانير به ازاي دريافت مبلغ ترانزيت برق به ميزان هر کيلووات ساعت ۴۹ هزار و ۵۰۰ ريال در ماه، برق پايدار و سلامت را به مصرف کننده برساند، تصریح کرد: در صورتي‌که تحت هر شرايطي توليدکننده نتواند به تعهد خود عمل کند، توانير مسئوليت تامين برق مصرف کننده را عهده‌دار باشد.

این مقام مسئول با اشاره به ۱۴۰۰ مگاوات ديماند مصرفي این شرکت فولادی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰۰ مگاوات از برق مورد نياز این شرکت فولادی از طريق نيروگاه خصوصي شهيد منتظري تامين خواهد شد و تلاش خواهيم کرد در آينده بتوانيم مابقي مصرف را هم از طريق بخش خصوصي تامين کنيم.

وي با یادآوری اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه حدود ۳۰ درصد برق بخش خصوصي از طريق عمده‌فروشي و ۷۰ درصد از طريق بازار بورس به مصرف کنندگان عرضه خواهد شد، تاکید کرد: حرکت صنعت برق باید به سمتي باشد که خرده فروشي برق نيز در اين صنعت، از جايگاه ويژه‌اي برخوردار باشد.

مديرعامل توانير با بيان اينکه موضوع تجديد ساختار برق کشور از موضوعات ويژه و حساس است که در ۱۰ سال گذشته همواره مورد توجه کارگزارن صنعت برق و سياستگذاران کلان در دولت‌ها و مجلس بوده است، تاکید کرد: موضوعاتي همچون اصل ۴۴، قوانين و برنامه هاي پنج ساله الزاماتي را ايجاد کردند که مبتني بر يک‌سري مطالعات کارشناسي دقيقي بوده که نمونه آن در دنيا ايجاد شده و به موفقيت نيز رسيده است.

وي ادامه داد: در راستاي موضوعات مربوط به تجديد ساختار برق کشور باید به سويي گام بر مي‌داشتيم که انحصار بخش توليد و توزيع را به ‌تدريج از دست دولت خارج کنيم تا دولت صرفا به عنوان يک ناظر و سياستگذار باقي بماند.

کردي با بيان اينکه فعالان بخش خصوصي قطعا مي‌توانند خواسته‌ها و نيازها و قدرت در توانمندي عرضه را ايجاد کنند، تاکید کرد: اين کار باعث شفاف‌سازي قيمت‌ها و عرضه مناسب‌تر خدمات مي‌شود، به‌گونه‌اي که امروزه در جهان شاهد خريد برق خانگي از خرده فروشان برق هستيم، به‌طوري که حتي مي‌توان هر ماه برق مورد نياز خود را از يک خرده فروش خريداري کرد.

به گفته این مقام مسئول، این اقدام باعث خواهد شد تا خرده فروشان برق در يک رقابت سالم، خدمات خود را با کيفيت بالاتر و قيمت مناسب‌تر عرضه کنند.

مديرعامل توانير با اشاره به اينکه در يک دهه گذشته موضوع خصوصي سازي و استفاده از اين بخش در توليد صنعت برق به نحو مطلوبي صورت گرفته است، افزود: هم اينک بيش از ۵۰ درصد نياز برقي کشور توسط بخش خصوصي توليد مي‌شود.

وي با بيان اينکه اين توليدات به‌صورت قراردادهاي خريد تضميني، از طريق بازار برق و عرضه در بورس نهايي خواهند شد، تبیین کرد: تاکنون در بخش عرضه و مصرف، حضور بخش خصوصي کمرنگ بوده و حرکت در اين مسير بايستي گام به گام و هوشمندانه باشد، زيرا صنعت برق صنعت ويژه اي است که نمي‌توان خللي يا وقفه اي يا مشکلي را بابت موضوعاتي که در قرار دادها وجود دارد در عرضه برق به مصرف‌کنندگان شاهد باشيم.

کردي با بيان اينکه زمان آن رسيده تا دولت در زمينه صنعت برق نقش سياست‌گذار و ناظر را ايفا کند، گفت: به همين خاطر از قراردادهاي دو جانبه شروع کرديم و دو طيف خريدار و مصرف کننده مشخص شدند و از آنجا که توليد و مصرف در مکان‌هاي متمرکزي صورت خواهد پذيرفت و انتقال و تداوم آن را باید دولت تضمين کند تا مصرف کننده با اطمينان کامل به انعقاد قرارداد بپردازد، ترانزيت و انتقال برق را توانير عهده‌دار خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد