اولین جشنواره ملی دانش آموزی اینترنت اشیا «هوشینو» برگزار می شود      عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۵۴۹۹     تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۰
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران از مذاکره با شش کشور مالزی، اندونزی، آفریقای جنوبی، سیرالئون، برزیل و هند برای مشارکت در ساخت و خرید سهام پالایشگاه‌های نفت خام خبر داد.

حمید شریف رازی با بیان اینکه با مالزی در ساخت یک پالایشگاه نفت با ظرفیت پالایش روزانه ٢٥٠ هزار بشکه با ٣٠ درصد سهام، مشارکت داریم، گفت: شرکت مالزیایی درصدد توسعه پالایشگاه در قالب پتروپالایشگاه است و تا حدودی با اهداف ما متفاوت است، از این رو در این باره به زودی یک هیات مذاکره‌کننده برای چگونگی ادامه کار، به ایران خواهد آمد.

وی افزود: شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با کشورهای دیگری از جمله اندونزی، آفریقای جنوبی، سیرالئون، برزیل و هند مذاکراتی برای ساخت پالایشگاه داشته است، به عنوان مثال قرار است در ٤٠ درصد سهام یک پالایشگاه ٣٠٠ هزار بشکه‌ای در اندونزی مشارکت داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ادامه داد: همچنین برزیل در مذاکرات انجام شده تمایل خود را برای مشارکت ایران در ساخت یک پالایشگاه نفت در آن کشور و واگذاری بخشی از سهام آن به ایران ابراز کرده است.

شریف رازی تاکید کرد: یکی از اهداف حضور در پالایشگاه‌های خارجی فروش تضمین شده نفت خام و واردات فرآورده‌های نفتی در صورت نیاز است که برخی کشورهای تولید‌کننده نفت در حال انجام آن هستند. به گزارش بلومبرگ، عربستان در رقابت با دیگر کشورها برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار نفت خرید پالایشگاه‌های نفت را در دستور کار قرار داده و خرید ۶۵ درصد سهام سومین پالایشگاه بزرگ کره‌جنوبی همسو با این سیاست انجام شده است.

خرید بخش عمده سهام سومین پالایشگاه بزرگ کره‌جنوبی پارسال از سوی عربستان نشان‌دهنده تغییر معادلات در صنعت نفت است. در حالی که قیمت نفت در دو سال گذشته بیش از ٥٠ درصد کاهش یافته، سعودی‌ها و دیگر کشورهای نفتخیز در حال رقابت بر سر جذب مشتریان بیشتر هستند. آسیا که اکنون ٧٠ درصد نفت مورد نیاز خود را از عربستان وارد می‌کند، عرصه اصلی این رقابت است.

برای شرکت سعودی آرامکو عربستان این شرایط به قیمت خرید سهام در پالایشگاه‌های آسیایی تمام شده است. خرید سهام تضمین می‌کند که نفت مورد نیاز این پالایشگاه‌ها از عربستان وارد می‌شود؛ آرامکو در سه پالایشگاه نفت در آسیا سرمایه‌گذاری کرده است.

در حالی که ایران خود را برای افزایش صادرات نفت آماده می‌کند، سعودی‌ها در تلاش هستند تعهدهای نفتی خود را در منطقه تا جایی که می‌توانند افزایش دهند و پروژه‌هایی به ارزش میلیاردها دلار را در کشورهای مختلف از اندونزی گرفته تا ویتنام برنامه‌ریزی کرده‌اند.

مصطفی انصاری، تحلیلگر موسسه عرب پترولیوم اینوستمنت گفت: در اختیار گرفتن مالکیت پالایشگاه‌ها در آسیا بخشی از راهبرد بلندمدت برای تحکیم سهم عربستان از بازار در یک منطقه کلیدی است.

سعودی‌ها تا حدودی همان مسیر را سه دهه پیش برای تضمین فروش نفت خود در شرایط پایین بودن قیمت‌های نفت، در امریکا پیموده‌اند و سه پالایشگاه نفت را از سال ١٩٨٨ میلادی به این طرف در ایالت‌های تگزاس و لوئیزیانا خریداری کرده‌اند.

تا حدودی می‌توان گفت این راهبرد جواب داده است به گونه‌ای که مشاهده می‌شود موتیوا انترپرایزز، شرکت امریکایی پالایش نفت که نیمی از سهام آن متعلق به شرکت سعودی آرامکو است، در هشت ماه نخست سال ٢٠١٥، ٦٥ میلیون بشکه نفت از عربستان خریده است که این مقدار بیش از سه برابر مقداری است که شرکت اکسون موبیل در همان مدت از این کشور وارد کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد