اولین جشنواره ملی دانش آموزی اینترنت اشیا «هوشینو» برگزار می شود      عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۵۵۰۰     تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۶
در حالی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای خرید 138 هواپیمای نو با پول خارجی‌ها به تفاهم رسیده که خبر می‌رسدیگ شرکت هواپیمایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اقدام به خرید و ورود هواپیماهای دست‌دوم ایرباس کرده است.

طی هفته‌های اخیر و پس از اجرایی شدن برجام در دو مرحله با ایرباس و ATR برای خرید مجموعا 138 فروند هواپیما جهت به‌کارگیری در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) تفاهم و قرارداد امضا شد. بر این اساس 45 فروند ایرباس 320، 45 فروند ایرباس 330 و 16 فروند ایرباس 350 و 12 فروند ایرباس سوپرجمبو 380 با تامین مالی از سوی بانک‌های اروپایی و گروه ایرباس خریداری می‌شود.

آندرس مدیرعامل گروه ایرباس با بیان این‌که تحویل ایرباس‌های A380 از سال 2020 میلادی آغاز می شود، گفته است:‌ تحویل هواپیماهای ATR از آبان‌ماه سال آینده آغاز و تا سال 2018 به پایان می‌رسد.

در حالی که یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید اخیر هواپیما از کمپانی ایرباس عدم ارائه تضمین از سوی ایران و همچنین تامین مالی از سوی فروشندگان است که یک شرکت هواپیمایی در خلال مذاکرات برای خرید 138 فروند هواپیما نو، اقدام به ورود تعداد 9 فروند هواپیمای دست دوم ایرباس 340 کرده است.

منابع خرید این هواپیماها از محل صندوق توسعه ملی تامین شده و به صورت نقدی در اختیار این ایرلاین سبز قرار گرفته است.

گفته می‌شود این هواپیماها به‌طور متوسط دارای سن 15 سال بوده و برای هر کدام از آنها حدود 35 میلیون دلار پرداخت شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد