راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۸۹     تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۵
پتروشيمي پليمر كرمانشاه به عنوان نخستين مجتمع پتروشيمي كه قرار است در مسير خط لوله اتيلن غرب امسال به بهره‌برداري برسد، بيش از 95 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.

پتروشيمي پليمر كرمانشاه به عنوان نخستين مجتمع پتروشيمي كه قرار است در مسير خط لوله اتيلن غرب امسال به بهره‌برداري برسد، بيش از 95 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.

به گزارش سانا، اين طرح كه هم‌اكنون در آستانه پيش‌ راه‌اندازي قرار دارد، با تداوم شست و شوي خطوط در واحدهاي فرآيندي، شمارش معكوس براي بهره برداري از آن آغاز شده است. به منظور راه‌اندازي اين طرح نياز به بهره‌برداري از فاز نخست خط لوله اتيلن غرب است كه هم اكنون بيش از 90 درصد پيشرفت دارد و انتظار مي رود با اتمام كار نصب كمپرسورهاي مورد نياز براي تزريق گاز اتيلن به خط، بهره‌برداري از پتروشيمي پليمر كرمانشاه نيز تا پايان امسال به انجام برسد.

اين مجتمع كه مجري طرح پلي‌اتيلن سنگين با ظرفيت توليد سالانه 300 هزار تن است، از جمله طرح‌هاي مصوب هيئت وزيران در مسير خط لوله اتيلن غرب است و خوراك (اتيلن) مورد نياز آن از اين خط تامين مي شود. مالكيت اين طرح كه پس از بهره‌برداري خوراك واحدهاي پايين‌دستي توليدكننده انواع لوله، قطعات پلاستيكي و كابل را تامين مي‌كند 100 درصد در اختيار شركت پتروشيمي باختر است. دانش فني پليمر كرمانشاه مربوط به شركت بازل و پيمانكاري مهندسي اصولي، تفصيلي، تداركات و نصب آن توسط شركت‌هاي اوده و سازه انجام شده است و با وجود موانع و مشكلات بسيار زياد در تامين نقدينگي، اين شركت موفق شد بخشي از منابع اعتباري خود را از محل منابع مالي خارجي و بخشي نيز از منابع بنگاه‌هاي اقتصادي زودبازده داخلي تامين كند.

به اين ترتيب 40 ميليون و 600 هزار يورو از صندوق ذخيره ارزي و 200 ميليارد ريال از محل مصوبات كارگروه صنايع استان براي اين طرح جذب شد، افزون بر اين دريافت 10 ميليون يورو از بانك توسعه صادرات و 10 ميليون دلار از بانك ملي امارات متحده عربي نيز توسط شركت ملي صنايع پتروشيمي به تصويب رسيده است؛ از اين‌رو مجتمع تا مراحل تكميلي كار، دغدغه مالي نخواهد داشت.

عمليات اجرايي اين مجتمع كه از طرح‌هاي در آستانه بهره‌برداري شركت ملي صنايع پتروشيمي است، از نيمه دوم سال 1385 آغاز شده است و انتظار مي‌رود پس از راه‌اندازي قطعه نخست خط اتيلن غرب تا استان كرمانشاه، قرعه بهره‌برداري رسمي نيز تا پايان سال به نام اين مجتمع زده شود.

منبع: انجمن كامپوزيت ايران

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد