راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۷۱۵     تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۹:۰۴
رونمايي از دستاوردهاي فضايي كشور
در اين مراسم كه از ساعت 9 آغاز شد و تا ساعت 12 ظهر نيز ادامه داشت، از نمونه هاي مهندسي چهار ماهواره ملي ظفر، رصدا، فجر، دانشجويي امير كبير و همچنين نمونه مهندسي موتور ماهواره بر سفير B1 و كپسول زيستي كاوشگر 4 رونمايي شد. در حاشيه اين مراسم نيز نمايشگاهي از دستاوردهاي فضايي ايران برگزار شده كه صبح امروز و پيش از شروع به كار مراسم روز فناوري فضايي، ميزبان دكتر احمدي نژاد بود
.
نمونه مهندسي ماهواره ملي فجر
 ماهواره فجر اولين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران است كه ماموريت مانور مداري دارد. اين ماهواره از زيرسامانه پيشرانش گاز سرد براي انتقال مداري استفاده مي كند. علاوه بر زير سامانه پيشرانش گاز سرد ، ماهواره فجر از رانشگر پالس پلاسمايي كه يك رانشگر الكتريكي با ضربه ويژه بسيار بالا است به عنوان محموله فرعي بهره گيري مي كند. اين رانشگر جديد باعث دوران ماهواره حول مركز جرم خود خواهد شد. همچنين به منظور اهداف نقشه برداري اين ماهواره از يك محموله دوربين نيز استفاده مي كند كه اين ماهواره را بعنوان اولين ماهواره بومي سنجشي كشور در فضا ثبت خواهد كرد.
 
 نمونه مهندسي ماهواره ملي ظفر
ماهواره ملي ظفر توسط دانشگاه علم و صنعت به سفارش سازمان فضايي ايران ساخته شده است. ماهواره ملي ظفر، ماهواره اي با فناوري سطح بالا، پيشرفته و كاملا عملياتي مي باشد كه قابليت عكس برداري بصورت رنگي (سه طيفي) با قدرت تفكيك بهتر از 80 متر را داراست. مقايسه اين ماهواره با ماهواره نويد علم وصنعت بيان گر ارتقاء بيش از 5 برابري سطح فناوري دوربين ها، 2 برابري دقت كنترل و ضعيت و افزايش بيش از 15 برابري نرخ ارسال داده هاي تصويري است. همچنين اين ماهواره قابليت ارسال و دريافت پيام بين كاربران را نيز دارا است. اين ماهواره يك ماهواره كوچك با ابعاد 70×35 ×35 سانتي‌متر مكعب و جرم90 كيلوگرم است كه به منظور استقرار در مدار دايروي با ارتفاع 500 كيلومتر و زاويه انحراف مداري 55 درجه طراحي شده است. اين ماهواره داراي سه دوريبن رنگي با رزولوشن 80متر وطيف نور سبز، قرمز و نزديك قرمز و يك دوربين پانكروماتيك با رزولوشن 750 متر است. طول عمر مداري اين ماهواره بيشتر از 5/1 سال است.
از ويژگي هاي خاص اين ماهواره و نمونه فضايي ماهواره نويد علم و صنعت، تجهيز آن به محموله رنجينگ جهت تعيين موقعيت ماهواره در طول فرايند پرتاب به منظور بررسي صحت عمليات است. تصاوير دريافتي از ماهواره ملي ظفر كاملا كاربردي و عملياتي بوده و به طور خلاصه شامل حوزه هاي زير است.
شناسايي ذخايير گاز و نفت- شناسايي معادن مانند زغال سنگ، ماسه و ساير كاني ها- شناسايي جنگل ، چمن زار ومحصولات كشاورزي- شناسايي زمين هاي شور و قليايي و فرسايش خاك- شناسايي آتش سوزي جنگل و چمن زار- شناسايي امراض گياهان و آفات حشرات- شناسايي آلودگي محيط زيست.

 نمونه مهندسي ماهواره آتست
پروژه ماهواره آتست با هدف طراحي، ساخت، تست و تحويل براي پرتاب ميكرو ماهواره هاي با وزن حدود 80 كيلوگرم و با توانايي انجام مطالعات سنجش از دور (بررسي پوشش گياهي ايران) و ذخيره و ارسال اطلاعات مخابراتي در خرداد1386 و به سفارش سازمان فضايي ايران بصورت رسمي آغاز شد. مدل مهندسي ماهواره آتست به عنوان نخستين ماهواره دانشگاه صنعتي امير كبير در بهمن ماه 1389 جهت رونمايي آماده شده است. اين پروژه پس از سه سال تلاش بي وقفه 65 نفر از اساتيد، فارغ التحصيلان و دانشجويان اين دانشگاه به ثمر نشسته است. اجراي اين پروژه در محيط دانشگاهي هدف ديگري را نيز پيگيري مي كند كه عبارت از ايجاد ساختار تيمي چند رشته اي براساس دانش و توان علمي اعضاء هيات علمي و دانشجويان در اين دانشگاه است. اين ماهواره يك ماهواره كوچك با ابعاد 50×60 × 55سانتي‌متر و جرم80 كيلوگرم است كه به منظور استقرار در مدارLEO sun-synchronous طراحي شده است.

ماهواره رصد 1
ماهواره رصد به عنوان اولين نانو ماهواره دانشجويي تصويربرداري كشور با قابليت تصويربرداري با تفكيك‌پذيري بهتر از 200 متر است كه توسط اساتيد و دانشجويان كشور طراحي، ساخته و تست شده است. كليه زير سيستم هاي آن از جمله سامانه كامپيوتر روي برد، سيستم تعيين وضعيت ماهواره، سيستم توان الكتريكي، سيستم هاي مخابراتي هدايت و كنترل و نرم افزارهاي مديريت ماهواره در كشور طراحي و ساخته شده است. كليه تست هاي زير سامانه ها و كل ماهواره ها در آزمايشگاههاي فضايي كشور انجام شده است. از ويژگي هاي اين ماهواره اين است كه مديريت ، طراحي و ساخت آن دقيقاً با كلاس ماهواره هاي سنجش از دور بزرگ يكسان است.پرتاب اين ماهواره توسط ماهواره برهاي بومي انجام مي گيرد.از دستاوردهاي مهم اين پروژه مي توان به ايجاد قابليت انجام پروژه هاي بين رشته اي در دانشگاهاي كشور و ايجاد فرهنگ كار گروهي بين اساتيدو دانشجويان كشور ،دستيابي به دانش و فناوري هاي پيچيده مهندسي سيستم طراحي ساخت و تست ماهواره اشاره كرد.
 
كاوشگر 4
كاوشگر 4 شامل محموله علمي- پژوهشي است كه به منظور انجام تحقيقات زيستي و ارسال موجود زنده به فضا، به وسيله يك پرتاب كننده به فضاي ماوراي جو غليظ انتقال مي يابد و ضمن ارسال و مخابره نتايج، در بازگشت به زمين، بازيابي شده و نتايج آزمايش هاي علمي و تحقيقاتي از آن استخراج مي شود.
اهداف اصلي در ماموريت كاوشگر 4:
- دسترسي به ارتفاع 120 تا 150 كيلومتر
-
ارسال موجود زنده انسان نما به فضا
-
دستيابي به فناوري طراحي، ساخت و پرتاب كپسول زيستي
-
بازيابي سالم محموله
-
تله متري و ثبت داده هاي محيطي، زيستي و تصاوير در تمامي مراحل پرتاب
-
تعيين بارهاي آكوستيكي محفظه
با طراحي، ساخت و پرتاب كاوشگر4 ، اهداف اصلي شامل توسعه زيرساخت هاي دانش فضايي وتحقيقات زيست فضايي در كشور دنبال خواهد شد.

فناوري هاي كليدي در راكت هاي كاوش
كپسول زيستي
-
آماده سازي و آموزش موجود زنده
-
بازيابي محموله از ارتفاعات بالا
-
جدايش ملايم موتور و ساير اجزاي جدا شونده
-
خدمات الكترونيكي و مخابراتي كاوشگر
-
عمليات پرتاب(انتقال و استقرار موجود در كپسول زيستي قبل از پرتاب، كنترل علايم حياتي در كليه مراحل عمليات، بازيابي موجود پس از پرتاب و انجام مراحل ريكاوري موجود زنده)
موتور ماهواره‌بر سفير فجر
موتور اين ماهواره بر ايراني از 32 به 37 (افزايش در حدود 50 درصدي در وزن و 25 درصدي در ارتفاع‌) با قابليت حمل ماهواره تا وزن 50 كيلوگرم در مدار بيضوي 300-450كيلومتري افزايش يافته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد