راه اندازی «پرتال جامع هوانوردی عمومی ایران» ؛ به زودی        عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
گفتگو
فرآیند انتخاب رئیس جهاددانشگاهی باید در مسیر قانونی خود قرار گیرد
در گفتگو با دکتر منتظری:
فرآیند انتخاب رئیس جهاددانشگاهی باید در مسیر قانونی خود قرار گیرد
رئیس پیشین جهاددانشگاهی تاکید کرد: ضروری است در انتخاب رئیس جهاددانشگاهی با صبر و شکیبایی اجازه داد این کار از مسیر قانونی خود و بر اساس سنت های انقلابی این نهاد علمی و فرهنگی دنبال شود.
تاثیر پژوهش در کشور
تاثیر پژوهش در کشور
گفت و گو با دکتر حسن ظهور پيرامون موضوع پژوهش در ايران
وضعيت نگران كننده پژوهش در كشور
وضعيت نگران كننده پژوهش در كشور
پراستنادترين دانشمند ايراني، دكتر صالحي، در گفتگوي اختصاصي با هيتنا از وضعيت نگران كننده پژوهش در ايران سخن مي گويد.
بهره برداری رصدخانه ملی تا شش سال آینده
بهره برداری رصدخانه ملی تا شش سال آینده
دکتر رضا منصوری در گفتگوی اختصاصی با هیتنا از جزئیات رصدخانه ملی می گوید
گزارش
بازده 1256 مرکز پژوهشی در کشور چیست؟
بازده 1256 مرکز پژوهشی در کشور چیست؟
وضعیت پراکندگی مراکز تحقیقاتی کشور نشان می دهد که از تعداد یک هزار و 256 مرکز پژوهشی (شامل مرکز مطالعاتی تا پژوهشگاه) که در دو بخش پزشکی و غیر پزشکی در کشور قرار دارند تعداد 617 عدد از این مراکز تنها در تهران مستقر هستند که در واقع نیمی از بودجه پژوهشی، استاد و محقق را در خود جای داده اند.
بازنگری سند انرژی ژاپن
بازنگری سند انرژی ژاپن
دولت تازه روی کار آمده ژاپن سند انرژی ژاپن را مورد بازبینی قرار داده است
تولید تبلت ایرانی و افزایش تعرفه واردات تبلت ایرانی
ساخت تبلت و نوت بوک ایرانی
تولید تبلت ایرانی و افزایش تعرفه واردات تبلت ایرانی
در طول چند هفته ی گذشته، هجوم گسترده ای به بازار تبلت و موبایل برای خرید رخ داده است. دلیل آن هم ساده است، شایعه ی افزایش تعرفه ی واردات از 4 درصد به 20 درصد. اما دلیل این کار در دولت یازدهم، پشتیبانی از تولید ملی است و همزمان خبر راه اندازی چند شرکت ساخت تبلت و نوت بوک ایرانی در اطراف تهران منتشر شده است.
کورسوی امید حضور یکی از شرکت های ایرانی در 500 شرکت برتر دنیا
کورسوی امید حضور یکی از شرکت های ایرانی در 500 شرکت برتر دنیا
در این دوره مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت با ابزار ناراحتی از نبود شرکت های برتر این حوزه در سطح جهانی، ابراز امیدواری کرد که این شرکت ها هم در سطح جهانی مطرح باشند.
نمایشگاه های پرشمار و بی کیفیت حوزه IT و ICT
برگزاری انتقادآمیز نمایشگاه رسانه های دیجیتال
نمایشگاه های پرشمار و بی کیفیت حوزه IT و ICT
هفتمین دوره ی نمایشگاه های رسانه های دیجیتال که با نام نخستین دوره ی نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برگزار می شود، انتقادهای فراوانی را برانگیخت.
یادداشت
ضرورت تشکیل سازمان مالکیت صنعتی زیر نظر قوه مجریه
ضرورت تشکیل سازمان مالکیت صنعتی زیر نظر قوه مجریه
در قانون ثبت اختراعات، علایم تجاری و طرح های صنعتی که در سال 1386 در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، شکل گیری یک سازمان ثبت اختراع ها و علایم تجاری زیر نظر «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» که خود زیر نظر قوه قضاییه است، پیش بینی شده است. اکنون نزدیک به 7 سال از تصویب آن قانون می گذرد و هم «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» و هم «مرکز پژوهش های مجلس» به این نتیجه رسیده اند که این سازمان کارکرد خوبی نداشته و باید زیر نظر دولت باشد.
ضرورت ارتقای هرچه زودتر اپراتورها به نسل سوم
ضرورت ارتقای هرچه زودتر اپراتورها به نسل سوم
پس از نزدیک به سه سال از فعالیت شرکت رایتل در ارایه خدمات نسل سوم ارتباط همراه، اکنون این شرکت پس از تلاش های فراوان به همکاری با دو اپراتور بزرگ دیگر در پروژه ی رومینگ ملی پرداخته است.
آیا اپراتورهای تلفن همراه می توانند مستقیم به نسل چهارم (4G) بروند؟
آیا اپراتورهای تلفن همراه می توانند مستقیم به نسل چهارم (4G) بروند؟
نزدیک به دو ماه دیگر، دوره ی انحصاری فعالیت های اپراتور نسل سوم، رایتل، به پایان می رسد. خبرهایی وجود دارد که وزارت ارتباطات قصد دارد که پروانه نسل سوم و چهارم تلفن همراه را همزمان به اپراتورهای دیگر واگذار کند. سرعت بالای اینترنت و حجم فزاینده ی تقاضا نشان می دهد که اپراتورها علاقه ی بسیاری به این ارتقا دارند.
دولت و کمک به صنایع پیشرو
دولت و کمک به صنایع پیشرو
شمار صنایع پیشرویی که می توانند در کوتاه مدت با جذب منابع مالی قابل توجه، به همراه سرمایه گذاری خارجی و بازار فروش مناسب، در بهبود رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری موفق عمل کنند بسیار زیاد نیست. شمار صنایع انگشت شمار غیرمعدنی، از صنعت خودروسازی و مسکن فراتر نمی رود. این صنایع می توانند با کمک بخش دولتی و خصوصی به سرعت در بهبود شاخص های اقتصادی موفق عمل کنند.
پنجاه سال پس از آیسیموف؛ سال 2014
پنجاه سال پس از آیسیموف؛ سال 2014
آیزاک آیسیموف، به سبک ژول ورن و مردمان نسل‏های پیشین، دست به پیش بینی آینده زد. وی در 12 مورد پیش بینی، زندگی زیر دریا، فناوری‏های بی‏سیم، خودروهای پرنده، گسترش و پیشرفت بهره برداری از انرژی هسته ای و ... را از فناوری های به کار رفته در جهان سال 2014 بر شمرد. اکنون که پا به سال 2014 گذاشته ایم، بسیاری از این فناوری های رنگ واقعیت به خود گرفته اند.
دولت به جای رقابت با بخش خصوصی حمایت کند
نائب رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی شعار پنجمین نمایشگاه ملی توانمندی‌های صنایع هوایی و فضایی ایران را «حمایت دولت از بخش خصوصی به جای رقابت» اعلام کرد و گفت: در این دوره از نمایشگاه شاهد حضور 164 شرکت معتبر داخلی و خارجی خواهیم بود.
نقش مهم جوایز علمی در توسعه دانش و فناوری در کشورهای اسلامی
توماس کریستین زودهوف برنده نوبل پزشکی 2013 با ابراز خرسندی از شنیدن خبر اعطای جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم، جایزه مصطفی (ص) گفت: ابتکار راه‌اندازی این جایزه و ویژگی‌های آن من را تحت تاثیر قرار داد و من به نهاد جایزه مصطفی (ص) بابت چنین حرکتی تبریک می‌گویم.
جوایز نقدی، سرمایه گذاری موفق در عرصه دانش و فناوری
دستیار ویژه معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه در نظر گرفتن جایزه نقدی برای جایزه مصطفی (ص) را نوعی سرمایه گذاری در عرصه علم و فناوری دانست.
تدوین برنامه پژوهشی در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی علم و فناوری
سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز از تدوین برنامه پژوهشی دانشگاه در شش بند برای زمینه‌سازی، تشویق و سوق‌دادن پژوهش‌های دانشگاه به سمت کاربردی‌کردن و حل معضلات کشور و نیز اجرای سیاستهای ابلاغی علم و فناوری خبر داد.
با رکوردداران نوبل فیزیک آشنا شوید
نوبل فیزیک جایزه‌ای است که آلفرد نوبل آن را در ابتدای وصیتنامه خود آورده است و شاید دلیلش آن باشد که در اواخر قرن نوزدهم بسیاری از مردم فیزیک را مهمتر از همه علوم محسوب می‌کردند و پژوهش‌های خود وی نیز ارتباط نزدیکی با فیزیک داشت.
عدم پیشرفت پروژه های کلان ملی به دلیل نبود اعتبارات
معاون پژوهشی وزارت علوم در خصوص آخرین وضعیت طرح های کلان ملی گفت: اگر دولت و دستگاهها به موقع بودجه را در اختار طرح های کلان قرار دهد، طرح ها نیز به موقع به پایان می رسند.
رقابت 200 نهاد علمی جهان اسلام برای
به گفته صفاری نیا تاکنون 200 نهاد علمی در سطح کشورهای اسلامی نامزدهایی را برای دریافت جایزه علمی پیامبر اعظم(ص) معرفی کرده اند.
بانک ایده در راستای تحقق سیاست‌های رهبری ایجاد می‌شود
قائم مقام دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری گفت: برای تحقق حمایت از مالکیت فکری و معنوی و تکمیل زیرساخت ها و قوانین و مقررات مربوط به دنبال ثبت و ضبط بانک ایده در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.
همکاری دانشگاههای ایران با کره برای پیشرفت در ساخت شتابدنده‌ها
اولین همایش علمی مشترک بین ایران و کره در زمینه ساخت شتابدهنده سیکلوترون برگزار می شود که در جهت ارتقاء تکنولوژی این شتابدهنده است.
مسوول توقف بزرگترین طرح کلان علمی کشور کیست؟
مجری طرح رصدخانه ملی ایران گفت: در شرایطی که امیدوار بودیم با دریافت بودجه مصوب سال جاری، فاز «طراحی جزئی رصدخانه» تا پایان سال به اتمام برسد به دلیل عدم اختصاص ریالی از این مبلغ، طرح رصدخانه عملا در شرف توقف است.
تصاویر خبری