اولین جشنواره ملی دانش آموزی اینترنت اشیا «هوشینو» برگزار می شود      عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۳۵۸۹     تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۵
مطالعه جدید نشان می‌دهد که حدودا یک سوم همه آنوریسم‌ها و یک چهارم آنوریسم‌های کوچک در طول عمر بیماران پاره می‌شوند. چیزی که محققان را حیرت زده کرد تاثیر ناچیز ابعاد آنوریسم در خطر پارگی آن به ویژه برای مردان بود.

خطر مادام العمر برای پارگی آنوریسم مغز به شدت به میزان عوامل خطرزای کلی بیماران بستگی دارد. مطالعه‌ی اخیر توسط محققان از دانشگاه هلسینکی و بیمارستان مرکزی دانشگاه هلسینکی نشان می‌دهد که سایز یک آنوریسم هامل مهمی در پارگی آن به شمار نمی‌آید.

این پژوهش منحصر بفرد است، چرا که در آن بیماران آنوریسم را در تمام طول عمرشان تحت نظارت قرار داده است. در حالیکه تحقیقات قبلی در این زمینه در دوره‌های بین 1 تا 5 سال انجام شده است. شیوه‌های مراقبتی کنونی تا حد زیادی بر پایه نتایج مطالعات قبلی می‌باشد که در این این مطالعات نشان داده اند که سایز آنوریسم مهمترین عامل در پیشگویی خطر پارگی آن است و بنابراین آنوریسم‌های کوچکتر (کمتر از 7 میلیمتر) اغلب تشخیص داده نمی‌شدند و حتی در صورت تشخیص هم خونریزی مغزی به همراه داشتند.

مطالعه جدید نشان می‌دهد که حدودا یک سوم همه آنوریسم‌ها و یک چهارم آنوریسم‌های کوچک در طول عمر بیماران پاره می‌شوند. خطر پارگی برای زنان سیگاری با آنوریسم 7 میلیمتر و یا بزرگتر بیشتر است. چیزی که محققان را حیرت زده کرد تاثیر ناچیز ابعاد آنوریسم در خطر پارگی آن به ویژه برای مردان بود. علاه بر این خطر پارگی آنوریسم برای مردان غیر سیگاری پایین‌تر از سایر گروه ها بود.

دکتر میکا کورجا، از درمانگاه جراحی مغز و اعصاب HUCS می‌گوید: "انجام تحقیقات اپیدمیولوژیک قابل اعتماد در آنوریسم مغزی بسیار دشوار است. در حال حاضر وضعیت تغییر کرده و تحقیقات کلینیکی قابل قبول با استناد به داده‌های بیماران انجام شده است"


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد