اولین جشنواره ملی دانش آموزی اینترنت اشیا «هوشینو» برگزار می شود      عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۳۶۹۴     تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۴
محققان در مرکز پزشکی NYU Langone برای نخستین بار نشان داده‌اند که خواب پس از یادگیری منجر به رشد دندریت‌ها می‌شود که با سلول‌های مغزی در ارتباط بوده و منجر عبور اطلاعات در سیناپس را تسهیل می‌کند.

علاوه بر این فعالیت مغز در طی خواب‌های عمیق و یا خواب‌های با امواج آرام پس از یادگیری برای رشد دندریت‌ها قابل بحث است. این یافته ها با بررسی بر روی موش ها شواهد فیزیکی مهمی در حمایت از این فرضیه تولید می‌کند که خواب به تحکیم و تقویت حافظه کمک می‌کند و برای نخستین بار نشان می‌دهد که چطور یادگیری و خواب باعث تغییرات فیزیکی در قشر حرکتی مغز می‌شود.

ون بیائوگان، استاد علوم اعصاب و فیزیولوژی و همچنین محقق ارشد در این زمینه می‌گوید: "ما مدت‌هاست به این مساله واقفیم که خواب نقش مهمی را در یادگیری و حافظه ایفا می‌کند. اگر شما به قدر کافی نخوابیده باشید یادگیری خوبی هم نخواهید داشت. اما چه مکانیست فیزیکی‌ای این پدیده را موجب می‌شود؟ ما نشان داده‌ایم که چطور خواب به نورون‌ها و ارتباط شاخک‌های دندریت کمک می کند و حافظه بلند مدت را بهبود می‌بخشد."

در سطوح سلولی، خواب چیزی جز آرامش نیست. دانشمندان مدت‌ها بر این باور بودند که این خواب‌های شبانه به ما در شکل‌دهی و بازیابی حافظه‌های جدید کمک می کند، با این حال تغییرات ساختاری در این پروسه ناشناخته باقی مانده بود. برای روشن کردن این فرایند، دکتر گان و همکارانش با مهندسی ژنتیک در موش ها یک پروتئین فلوئورسنت در نورون‌ها اعمال کردند. سپس با استفاده از یک میکروسکوپ لیزری، پروتئین‌های فلوئورسنت را در قشر مغزی به تصویر کشیدند. دانشمندان سپس موفق شدند تا رشد دندریت‌ها را قبل و بعد از فرایند یادگیری در موش ها ردیابی و تصویربرداری کنند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد