اولین جشنواره ملی دانش آموزی اینترنت اشیا «هوشینو» برگزار می شود      عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۳۶۹۵     تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۸
محققان راه جدیدی برای مطالعه نحوه تعامل DNA و پروتئین‌ها در ساختارهای سلولی یافته‌اند. دانشمندان در ناپل موفق شدند تا نمونه اولیه مبتنی بر لیزر ایجاد کنند که این ارتباط متقابل را ثبت کرده و سپس فعل و انفعالات کوتاهی درون سلول‌ها قابل مشاهده ایجاد می‌کند.

این واکنش ها در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد و بنابراین به رویکردی جدید برای مشاهده این روش ها نیاز است. در پروژه تحقیقاتی اروپا، ATLAS، دانشمندان در ناپل موفق شدند تا نمونه اولیه مبتنی بر لیزر ایجاد کنند که این ارتباط متقابل را ثبت کرده و سپس فعل و انفعالات کوتاهی درون سلول‌ها قابل مشاهده ایجاد می‌کند. این نوآوری می‌تواند دنیای پزشکی و دانش ما از ژنوم انسان را دچار تحولات اساسی کند.

نمونه اولیه پالس‌های لیزر UV بسیار کوتاه در معرض استفاده است. کارلو آلتوکی، محقق در زمینه اپتیک این دستگاه را در آزمایشگاهش اختراع کرده است. پالس‌های لیزر در ابعاد فمتو ثانیه فرستاده می‌شوند. به عبارت دیگر در ابعاد یک میلینیوم از یک میلیاردم ثانیه. در نمونه‌های سلولی این پالس‌ها ارتباط دائمی بین DNA و تعامل پروتئین با آن را شکل می‌دهد. این فعل و انفعالات که بسیار هم کوتاه است ثبت و مشاهده می‌شود.

این نمونه نشان دهنده پیشرفت عمده در درک پیچیده از مکانیسم سلولی است. تا به حال، محققان از برهمکنش‌های شیمیایی برای تعیین اثر متقابل DNA و پروتئین استفاده می‌کردند. اما این واکنش معمولا یک دقیقه و بیشتر زمان لازم داشت و این زمان برای ثبت فرایندهای کوتاهتر از ثانیه ناکافی است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد