اولین جشنواره ملی دانش آموزی اینترنت اشیا «هوشینو» برگزار می شود      عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۳۷۷۴     تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۶
محققان موسسه کارلسروهه فناوری KIT برای الهام گرفتن از طبیعت در توسعه نوآوری های خود توانستند بوسیله اسکنر سه بعدی، جزئیات و جنبش های درونی حشرات و مفاصل بیولوژیکی آنها را مشاهده کنند.
 اغلب دانشمندان برای توسعه نوآوری های خود از طبیعت الهام گرفته اند.این بار محققان در تلاش اند تا بتوانند از نزدیک و با جزئیات بیشتر به درون حشرات و چگونگی حرکت آنها نگاه  کنند و در این راستا تنها و بهترین روشی که برای مطالعه آنان وجود داشت، استفاده از اشعه X برای رادیوگرافی حشرات بود.

آزمایش انجام شده توسط موسسه کارلسروهه فناوری KIT از فناوری های خاص و به صورت سه بعدی است که با سرعت 100000 فریم در ثانیه، تصویرهایی با سرعت بالا گرفته می شود. توماس وند کامپ مدیر موسسه، گفت: "ما یک نوع جدید از سینما سه بعدی را توسعه داده ایم که می تواند به عنوان یک فیلم سینمایی با استفاده از اشعه X ، تصور  شود. با یک فیلم سه بعدی، بسیاری از تصاویر در یک زمان بسیار کوتاه  گرفته می شود. بنابراین، ما می توانیم کل درون بدن حشره را ببینیم. "

در این آزمایش که برروی سوسک انجام شد، محققان قادر به مشاهد تمام جزئیات و جنبش های درونی این حشره شدند. آزمایشی که با یک اسکنر معمولی غیر ممکن بود.  تصاویر رادیولوژی با سرعت و دقت بالایی گرفته می شود و امکان مشاهده تمام درون بدن حشرات و عضلات آنها را از زوایای مختلف فراهم می‌کند. با این تصاویر سه بعدی گرفته شده شکل ساختاری بدن حشرات، نحوه حرکت و چگونگی رفتار آنها در هنگام بال زدن در یک فیلم سه بعدی به وضوح قابل مشاهده می باشد.

مدیر موسسه KIT، گفت: " تاکنون بیش از یک میلیون از انواع حشرات شناخته شده است اما ما هنوز درک درستی از حرکت و جنبش های درونی  و چگونگی بال زدن آنها نداریم. با این تکنولوژی، محققان واقعا می توانند تمام جزئیات درونی حشرات را ببینند و مفاصل حشرات را بررسی کنند."

مفاصل بیولوژیکی که می تواند برای دانشمندان و توسعه سیستم های مکانیکی جدید الهام بخش قرار گیرد. محققان موسسه کارلسروهه فناوری KIT دستگاه خود را "Cinetomographe" نامگذاری کردند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد