اولین جشنواره ملی دانش آموزی اینترنت اشیا «هوشینو» برگزار می شود      عضویت در کانال تلگرام هیتنا      
کد خبر: ۱۴۴۸۶     تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۹
مارمولک‌های فضانورد که با هدف بررسی عادات جفت‌گیری و تولیدمثل راهی مدار زمین شده بودند، مرده به زمین بازگشتند.
روسیه در قالب مأموریت تحقیقاتی مشترک با آلمان، محموله‌ای شامل حیوانات زنده، دانه‌های گیاهان و نمونه‌های مواد مختلف را توسط کپسول فضایی قابل بازیابی فوتون (Foton-M4) در تاریخ 18 ژوئیه (27 تیر) به فضا پرتاب کرد.

این کپسول فضایی حامل 861 کیلوگرم تجهیزات سخت‌افزاری و محفظه‌های تحت فشار برای نگهداری موجودات زنده شامل مارمولک‌ها و مگس‌های میوه، تخم‌های کرم‌ابریشم و دانه‌های خشک گیاهان است.

محور اصلی این مأموریت حدودا دو ماهه، بررسی تأثیر شرایط میکروگرانشی بر عادات رفتاری از جمله رفتار جنسی و تولیدمثل حیوانات و ارزیابی نحوه پاسخ گیاهان به پرتوهای خطرناک کیهانی عنوان شده است.

با تکمیل این مأموریت، کپسول فرود کروی‌شکل M4 پس از عبور از جو زمین، اول سپتامبر (10 شهریور) با کمک چتر نجات در جنوب روسیه فرود آمد؛ اما مارمولک‌های فضانورد از این سفر فضایی جان سالم به در نبردند.

زمان و علت دقیق مرگ مارمولک‌های فضانورد هنوز مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد که این خزندگان کوچک در مدار زمین جان خود را از دست داده باشند.

سایر محموله‌های فضاپیما شامل آزمایشات مختلف برای انجام مطالعات بیشتر به مقر آژانس فضایی فدرال روسیه - روس‌کاسموس - منتقل شد؛ نمونه مواد ارسالی و آزمایشات در نهایت بصورت مشترک بین آلمان و روسیه تقسیم می‌شود. 

منبع: ایسنا


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد